Calendar

« September 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Home Бібліотека Історія

Хто не знає своєї історії, той не має майбутнього!

library 2021Науково-технічна бібліотека (НТБ) Національного лісотехнічного університету України була створена у вересні 1945 року. Книгозбірня знаходилася спочатку в будинку на вул. О. Кобилянської, 1, а потім була переведена на вул. Пушкіна, 85, (вул. Генерала Чупринки, 101), де мала 8 кімнат загальною площею 240 кв.м, з читальним залом на 80 місць. У НТБ було три працівники, фонд бібліотеки становив 5729 примірників. В організації її фондів взяли участь Ленінградська лісотехнічна академія, Білоруська академія сільського господарства, Новоолександрійський інститут сільського господарства та лісівництва (нинішній Харківський державний аграрний університет) та інші навчальні заклади.

Під № 101 по вул. Генерала Чупринки за польських часів був жіночий монастир сестер Василіянок святої Мокрини, зараз тут Науково-технічна бібліотека Національного лісотехнічного університету. За початковим задумом це була греко-католицька церква святого Івана Богослова. Будівництво розпочато у 1936 р. за проектом Романа Грицая. Церква мала утворити єдиний комплекс з уже існуючою поблизу бурсою Українського педагогічного товариства. Конструкція передбачала застосування залізобетону, перекриття були утворені стальними конструкціями завдовжки понад 20 м без опор. Стилістично будівлю можна віднести до функціоналізму. Через початок Другої світової війни храм залишився незавершеним. Згодом храм переобладнано під бібліотеку.

У створенні фондів бібліотеки велику роль відіграла Крайова школа лісівництва

Craiova school

Будинок колишньої Kрайової школи лісництва побудований за проектом архітектора Бруно Бауера у 1881 р. Раніше на цьому місці стояв костел Св. Марка, розібраний у 1784 р. Пам’ятка архітектури – характерний приклад львівської житлової віллової архітектури початку ХХ. Тепер (2009) тут розташована кафедра Садово-паркової архітектури та екології Національного лісотехнічного університету України з прилеглим до неї дендропарком, який налічує понад 200 видів рослин.

Основою фонду стали книги бібліотеки Крайової школи лісового господарства.

 ridkisna knuga

Серед них були і рідкісні видання: дев'ять праць Г. Стшелєцького, зокрема: "Рубки лісу" (Львів, 1889р.); "Ліс у природному стані" (Львів, 1874р.); "Ліси та лісівництво в Галичині в XIX столітті" (Львів, 1900р.). schamp
У фонд НТБ були передані і книги Яна Малецького — члена Лісового товариства. Це переважно енциклопедії, словники, праці з лісівництва, наприклад, "Лісовий манускрипт: загальна наука, теорія, лісова практика для власників лісів та їх лісничих" Ф. Бургсдорфа (Перемишль, 1808-1810р.); "Ілюстрована лісова та мисливська енциклопедія" Г. Фюрста (Берлін, 1904р.); "Життя тварин" А. Брема, у 10-ти томах (Відень, 1890-1893р.); "Ліси та лісівництво в Польщі" Я. Малецького (Варшава, 1928р.). Серед цінних раритетів — рідкісна книга Карла Хеппе "Зразок або практичні поради з розведення лягавих собак для мисливців на оленів", видрукувана в 1751р. готикою, каталог Нердлингера "Поперечний розріз ста деревних порід", виданий у Штутгарті 1890р., до якого додаються зразки зрізів різних порід дерев на окремих листах, що зберігаються в окремому коробі. Потрапили до НТБ і книги з власної бібліотеки професора Харківського університету М.І. Криштофовича — геолога, який вивчав гідрогеологію Галичини, зокрема його "Исследование хода роста запаса дубовых насаждений Спессарта и качества дубовой древесины" (Варшава, 1897р.). Ян Кшиштоф Клюк —відомий у Польщі професор, доктор суспільних та філософських наук, ксьондз, автор першого довідника-опису польської флори, виданого у Варшаві 1786р. у трьох томах.

ridkisna knuga

Першим директором НТБ з 1945 по 1949 рр. була Т.М. Мещеркіна. Завдяки її старанням фонд НТБ у 1945 р. становив 13 тис. примірників книг. Згодом директорами НТБ працювали: В.М. Зевін (1949-1955), Н.П. Авєріна (1955-1956), Л.В. Галушко (1956-1958), С.С. Наумов (1958-1961), І.В. Березіна (1961-1971), О.О. Стукова, Л.М. Захарчишин (1971-1987), Л.М. Валєєва (1987-1995), з 1995 р. бібліотеку очолює Н.А. Мирович.

У 1946 р. книгосховище бібліотеки розташовувалось у трьох кімнатах загальною площею 98 кв. м, читальний зал на 100 місць. Службові приміщення НТБ майже не розширювались до 1957 р., коли було добудовано ще два поверхи. У 1957 р. в НТБ працювало 12 працівників, збільшився фонд, кількість читачів становила 2320 осіб. У 1957 р. бібліотека отримала нове окреме приміщення на вул. Пушкіна, 101 (вул. Генерала Чупринки, 101) — триповерховий будинок з просторими на той час читальними залами, абонементами і службовими приміщеннями. Загальна площа НТБ збільшилася до 1250 кв. м. Книжковий фонд становив 115911 примірників, НТБ отримувала 222 назви журналів і 26 назв газет. Фонд іноземної літератури переважав за лісівничим та лісопромисловим профілями, в основному польською, німецькою та чеською мовами.

SylwanЗавдяки енергійним пошукам бібліографа В.В. Труша було знайдено в інших бібліотеках Львова і передано в НТБ багато галузевої іноземної літератури. Був зібраний рідкісний фонд комплектів лісових іноземних журналів — понад 100 назв, у тому числі "Sylwan", починаючи з 1823 р.
У 1994 р. НТБ отримала з-за кордону 27 книг і 309 наукових журналів, натомість надіславши партнерам 42 примірники. Цінним дарунком для бібліотеки стали Енциклопедія Британіка у 33 томах та тлумачний словник Вебстера, які надійшли зі США.

У 1992 р. НТБ отримала персональний комп’ютер. Були розроблені сервісні програми: "Навчальна картотека" та "Автоматизоване робоче місце "Каталог". Створена база даних усіх документів у бібліотеці. Входження в інформаційне середовище визначило нову стратегію подальшого розвитку бібліотеки, зумовлену потребою вийти за межі фізичного простору, в якому раніше обслуговували користувачів. У 2008 р. НТБ почала впровадження комп’ютеризації бібліотечних процесів, автоматизацію всіх технологічних циклів на основі АБІС, який супроводжує український програмний продукт "УФД/Бібліотека". Створено відділ інформаційних технологій і комп'ютерного забезпечення, що складається з завідувача відділом та двох інженерів-програмістів. АБІС об’єднує локальну мережу з 18 ПК із виходом в Інтернет, web-сайт, інформаційно-пошукову систему. Діє зона Wi-Fi. Організовано 8 автоматизованих робочих місць для користувачів, які дають змогу здійснювати пошук у електронному каталозі, що відображає інформацію про монографії, підручники, автореферати, дисертації, збірники статей тощо. На сьогодні електронний каталог нараховує понад 192 тис. записів та постійно поповнюється. Створення повного електронного каталогу розширить можливості як для користувачів, так і для працівників бібліотеки в удосконаленні та використанні АБІС "УФД/Бібліотека".

Структура Науково-технічної бібілотеки:

  • Адміністрація.
  • Відділ комплектуваннятанаукового опрацювання документів.
  • Відділ зберігання фондів.
  • Відділ обслуговування з секторами:
    • абонемент навчальної літератури;
    • читальний зал навчальної та наукової літератури;
    • читальний зал соціально-економічної літератури;
    • міжбібліотечний абонемент;
    • абонемент художньої літератури.
  • Інформаційно-бібліографічний відділ:
    • електронний читальний зал.
  • Відділ інформаційних технологій та комп'ютерного забезпечення.

Бібліотечний фонд багатогалузевий: загальна кількість - 428 тис. примірників, українською, російською, англійською, німецькою, болгарською, польською, чеською, французькою мовами, зокрема 364 тис. книг, 42 тис. періодичних видань (від 1945 р.), 12 тис. іноземних видань, біля 6 тис. спец. видів авторефератів дисертацій (від 1949 р.), дисертацій (від 1974 р.); комплектується літературою з питань лісового господарства, лісової та деревообробної промисловості, економіки, біології, екології та ін.

Значна увага приділяється культурно-просвітницькій роботі. На допомогу в отриманні необхідної інформації про новинки в читальних залах, на абонементі створені постійно діючі виставки нових надходжень, де експонується література різних видавництв, періодичних видань та наукових праць співробітників НЛТУ України. Ці постійні виставки систематично оновлюються і користуються попитом у різних категорій читачів. Велику роль відіграють тематичні виставки літератури, які надають змістовну інформацію з різних галузей знань. В інформаційно-бібліографічному відділі проводяться дні інформації, де можна ознайомитись з новими надходженнями документів у бібліотеку, доповненням до них є "Бюлетень нових надходжень".

Сьогодні одним із найактуальніших та найперспективніших напрямків діяльності НТБ стає створення та підтримка власного web-сайту. Із впровадженням цього проекту НТБ переходить на якісно новий рівень обслуговування: розширюються її функції, надається доступ до ресурсів Інтернет віддаленому користувачеві. Бібліотечний web-сайт є віртуальним обличчям нашої бібліотеки. Він надає інформацію про нові надходження, віртуальні виставки, актуальні події сьогодення, доступ до електронного каталогу.

Головна мета всіх інновацій у бібліотеці – покращення обслуговування користувача. Читачі повинні мати доступ до всього інформаційного потенціалу, накопиченого наукою. І таку можливість університетська бібліотека їм надає. Головним пріоритетом НТБ – створити нове інформаційне середовище, в якому користувачі почували себе комфортно, вільно орієнтувалися та мали максимально повно задовольняти свої інформаційні потреби.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page