Calendar

« April 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Дзюба С., Кірсанов А. Заборонений: Історія життя і боротьби Василя Стуса

Zaboronenuu«Заборонений» — це історія життя, боротьби та загадкової смерті видатного поета—шістдесятника, правозахисника, Героя України Василя Стуса. Назва «Заборонений» яскраво розкриває ставлення радянської влади до поета. За власні переконання, боротьбу з лицемірством, брехнею, «шароварщиною» і «гопашною Україною», за бажання поставити українську літературу на європейський рівень Стус зазнав репресій. За життя він майже не друкувався, а всі його твори були заборонені владою.

Роман про життя Василя Стуса – українського поета, з якого радянська влада зробила злочинця та дисидента. Приблизно 14 років Стус провів в таборах та слідчих ізоляторах, але не зламався і не здався. Про життя Василя Стуса читач книги «Заборонений» дізнається зі слів та роздумів медсестри та колишньої аспірантки. Про те, як загинув поет вона дізнається від Віри Холод – полковника КДБ. Частина подій, описаних в книзі, – реальні історичні факти, але присутня також художня вигадка.

Колишній аспірантці, яка працювала над дисертацією про життя і творчість видатного поета Василя Стуса, а нині за волею обставин стала медсестрою, запропонували доглядати помираючу від важкої хвороби жінку. Як виявилося важкохвора у минулому була полковником КДБ і багато разів зустрічалася зі Стусом, особливо в останні дні його життя. У романі надзвичайно насичено змальовано життя поета на його рідній Донеччині, в оточенні друзів, педагогів і літераторів, і в концтаборі — де утримували в’язнів совісті, ставлячи їм у провину їхні переконання. Чимало уваги приділено у романі й долі останньої рукописної збірки поета.

Відгук про книгу

Zaboronenuu2Дві години часу – прочитано!
Так багато хочеться написати, спробую зараз систематизувати думки.
Перші емоції були такими, як після перегляду фільму “Чорнобиль” – наче й нового нічого не дізнався, бо все прочитано раніше, але цікаво до неймовірності.
У моїх руках книга Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова “Заборонений: історія життя і боротьби Василя Стуса”. Думаю, що цю працю можна вважати своєрідним сценарієм до фільму, який увесь чесний і славний український люд очікує з 5-го вересня сього року.
Книга файнезна. Бо про Стуса не може бути паршивих книг. Бо якщо людина вже про Стуса взялася писати, то вона апріорі не напише як-небудь і що-небудь.
Так, спершу мені щось “не зайшов” момент, що медсестра, друга освіта якої – філологія, випадково потрапляє доглядальницею до старої гебістки, але потім я змирилася з цим художнім вимислом, бо то ж таки книга-фільм і без цього ніяк. Тим паче, що непогано обіграно події 2014 року – боротьба продовжується і Україна на коліна ніколи не стане.
Ще раз кажу, що ті, хто вважає Стуса частинкою свого життя, навряд чи побачать щось нове. Але своїм учням цю книгу я обов’язково рекомендуватиму до прочитання.
У ненав’язливій формі читач дізнається про дитячі роки Василя, навчання в університеті, перше кохання до російськомовної Шурочки, з якою він навіть планував одружитися. Звісно, буде й про аспірантуру, і про Беатріче – Валентину Попелюх, і про букет для Кобзаря)), і про Дмитрика. Добре, що прописано зародження шістдесятництва, зокрема розповідається про Івана Світличного, Івана Дзюбу та незабутню Аллу Горську.
Два арешти, несправедливі вироки, особливості заслання і безглузда смерть. Ну, і “Птах душі”… Куди ж без цієї збірки, яка, за Булгаковим, не мала права згоріти.
Розповідає цю історію медсестрі-філологу смертельно хвора гебістка, у якої Стус помер на руках (а вона опинилися поруч, бо … – про це прочитаєте, не скажу))Варто. Варто і ще раз варто прочитати. Усім без винятку. І переглянути фільм. Бо Стус помер не просто так.
Ще кілька слів про одну мою миттєву емоцію. Наші хлопці, котрі приходять з пекла, часто говорять, що оте мирне життя – наскрізь брехливе, а тому краще повернутися назад.
Приблизно те ж саме сказав Василь, повернувшись до Києва після першого арешту. Він дійшов висновку, що справжня воля за гратами, бо там однодумці не зраджують своїх переконань.
Уривок щодо вироку для самвидаву: “Бо кати іспитують тебе: а чи витримає твоє серце, чи не порветься від натуги”.
Стус – це любов. Стус – це назавжди. /Надія (перевірений власник)/

В український кінопрокат 5 вересня 2019 року виходить біографічна стрічка «Заборонений» про ліричного, відчайдушного, сміливого поета, незламного борця за незалежність України – Василя Стуса.

"Коли працюєш над книгою чи над будь-яким творчим задумом, то завжди повинен бути план, і от саме сценарій, у нашому випадку, – це той план. У ньому ми випробували все: пройшли консультантів, перевіряли, гнули-ламали – і на цей міцний хребет у книзі можна додавати вже м’ясо.
У Стуса було доволі насичене життя, і безліч епізодів, про які хотілося б розказати, просто не вмістилися у фільм. Він порушував прості проблеми – бути чесною людиною, не йти на компроміси зі своєю совістю, не прогинатися, не розмінюватися, любити свою Україну, любити свій край і свою мову.
Шевченко казав: «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь» – Стус так і робив – йому дуже подобалася зарубіжна поезія, він перекладав і Рільке, й Гете, і Гарсіа Лорку, читав Пастернака, Ахматову і всіх, всіх, всіх. Але він любив своє і розумів, що без свого – немає нічого. Поет найбільше обурювався, коли бачив, що українці не хочуть вивчати свою історію, культуру, переходять на російську мову." /Артемій Кірсанов/

"Ми взяли за основну реальні події й розробили художню історію. А завдяки спогадам сучасників Стуса, які вони залишили, щоденникам, які вів поет, показали головні моменти його життя, які розкривають його як особистість: його кохання, його становлення на шлях боротьби. Намагалися знайти відповідь на питання – чому він «вилетів» з аспірантури Інституту літератури та як у нього складалися відносини з іншими шістдесятниками." /Сергій Дзюба/

Процес, який ми бачимо сьогодні з Сенцовим, це продовження історії зі Стусом

 P.S. ПРО АВТОРА. Артемій Кірсанов

Artemij Kirsanov(18.03.1980) – український сценарист і письменник, автор кількох телевізійних шоу. Народився в Києві. Навчався в майстерні Юрія Муравицького в Київському університеті культури та мистецтв. За фахом – режисер професійного театру.
Незважаючи на «театральну» професію, свою кар’єру Кірсанов починає на телебаченні, зокрема з 2002 до 2006 року працює в телекомпанії «Новий канал». 2005 року разом з Сергієм Дзюбою створює новорічний фільм «Солдати 2006». Наступного року створює перші 15 серій комедійного серіалу «Родичі» на замовлення продакшн-студії «Батискаф» (Київ) для телекомпанії «Перший національний».
У 2006–2007 роках працює над спільним проєктом каналу «Інтер» та «1+1» – «Ви поїдете на бал?».
Працюючи на кінокомпанії «Київтелефільм», створює проєкт «Що ти робив минулої п’ятниці?» на замовлення «1+1». А також стає сценаристом Дитячого Євробачення на «Першому національному».
Далі до 2014 року працює на кількох телеканалах і продакшнах, зокрема «1+1», «ТЕТ», «СТБ», «Україна», «ICTV», «СтарМедіа». За цей час пише сценарії до телевізійних серіалів «Братани», «Єфросинья», «Порох та дріб», «Перелітні птахи», серіаліті «Каста» та телевізійного фільму «Любов одна»
У 2015–2016 роках – шеф-редактор телевізійних проєктів в «ІVORY FILMS». За цей час Артемій Кірсанов створює проєкт «Глядач як Свідок» на каналі «СТБ». А також пише сценарії до телевізійних проєктів «Давай поговоримо про секс», «Врятуйте нашу сім’ю», «Коли ми вдома».
2018 року разом з Сергієм Дзюбою дебютує як письменник, видавши книжку «Позивний “Бандерас”». Того ж року відбулася прем’єра однойменного художнього фільму.
2019 року творчий дует Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова презентують новий роман «Заборонений» про видатного українського поета та борця за незалежність Василя Стуса. 5 вересня відбулася масштабна прем’єра художнього фільму «Заборонений».

ПРО АВТОРА. Сергій Дзюба

Sergij Dzyuba(03.11.1978) Сергій Дзюба – український сценарист і письменник, автор кількох телевізійних шоу. Народився в Києві 3 листопада 1978 року. 2001 року закінчив Київський університет культури та мистецтв (майстерня Юрія Муравицького ). За фахом – режисер професійного театру.
Свою професійну кар’єру розпочав на телебаченні в телекомпанії  «Новий канал», де вже 2005 року став сценаристом новорічного фільму «Солдати 2006». Наступного року створив комедійний серіал «Родичі» на замовлення  студії «Батискаф» (Київ) для телекомпанії «Перший національний».
Від 2006 до 2014 року працює на кількох телевізійних компаніях і продакшнах, зокрема «СТБ», «Інтер», «Україна», «ICTV», «1+1», «ТЕТ», «СтарМедіа» та «Київтелефільм». За цей час створює серіал «Єфросінья», телевізійний фільм «Любов одна», телесеріали «Братани», «Перелітні птахи» і «Порох та дріб», серіаліті «Каста».   
Від 2007 до 2011 року – сценарист Дитячого Євробачення на «Першому національному». 
У 2015–2016 роках – шеф-редактор телевізійних проєктів в «ІVORY FILMS». За цей час «з-під пера» Сергія Дзюби виходять проєкт «Глядач як Свідок» на каналі «СТБ», а також сценарії до телевізійних проєктів «Давай поговоримо про секс», «Врятуйте нашу сім’ю», «Коли ми вдома».
2018 року разом з Артемієм Кірсановим дебютує як письменник, видавши книжку «Позивний“Бандерас”». Того ж року відбулася прем’єра однойменного художнього фільму.
2019 року  творчий дует Сергія Дзюби й Артемія Кірсанова презентує новий роман «Заборонений» про видатного українського поета та борця за незалежність Василя Стуса. 5 вересня відбулася масштабна прем’єра художнього фільму «Заборонений». 

 

Джерело /Режим доступу/: https://www.yakaboo.ua/ua/zaboronenij-istorija-zhittja-i-borot-bi-vasilja-stusa.html
https://fabulabook.com/product/zaboronenyj/
https://book24.ua/ua/product/zaboroneniy/
https://grenka.ua/328441/zaboronenij 
https://odissey.kiev.ua/product_1321169.html 
https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2757508-sergij-dzuba-artemij-kirsanov-avtori-scenariu-ta-knigi-zaboronenij.html 
https://itc.ua/articles/reczenziya-na-film-zaboronenij/
Підготувала науково-технічна бібліотека

бібліотекар I категорії Федорак Н.Г.

Матеріал підготовлено 26.11.2019р.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page