Calendar

« October 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Літопис «Освіта у вогні»

Науково-методичний центр ВФПО пропонує до вашої уваги видання літопису «Освіта у вогні», в якому представлено власні історії та історії про викладачів, студентів, працівників освіти, розповіді про функціонування закладів освіти в умовах повномасштабної війни росії проти України, моральні й матеріальні збитки системи освіти, участь педагогів у волонтерській діяльності тощо. У літописі зібрано реальні свідчення про воєнні злочини росії проти українського народу. Ми створювали його, щоб ушанувати пам’ять жертв російсько-української війни та надати можливість зрозуміти, яку силу має кожен з нас у боротьбі з ворогом, а також дозволити відчути єдність освітянської спільноти. Попри всі втрати та біль, які вони змушені були пережити, освітяни, студенти продовжують воювати, волонтерити та відбудовувати своє майбутнє.

Ознайомитися із виданням «Освіта у вогні» можна сайті Науково-методичного центру ВФПО у розділі «Медіапростір» або за посиланням

Студенти і викладачі на фронті

Мирович Н. ЦВІТ НАЦІЇ. «МИ ЛИШЕ ДРОВА У ВОГНІ ВЕЛИКОЇ ІДЕЇ» Юрій Руф (Дадак) [Електронний ресурс] : літопис / Н. Мирович, В. Новосад./ -  – Киів : Державна установа «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти» Міністерства освіти і науки України – 169-184 с. – Назва з екрана. – Електронні дані. Режим доступу: 
file:///E:/%D0%9B%D1%96%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%20%D0%9E%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%B0%20%D1%83%20%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BD%D1%96/%D0%9E%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%B0%20%D1%83%20%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BD%D1%96%2028.09.2022.pdf

Усі історії в літописі авторські. Це долі людей, їхні випробування, емоції, життя. Ми продовжуємо виборювати свою свободу та незалежність аж до нашої перемоги, бо ми – незламні!

ПЕРЕДМОВА 

Жахіття-2022, у яке людський розум відмовляється вірити. У ХХІ сторіччі, коли весь цивілізований світ рухається вперед, до інновацій, особливу увагу приділяє екології, збереженню навколишнього середовища, розробляє і впроваджує штучний інтелект, високі технології, з’являється агресор, який прийшов на українську землю, посягнув на нашу свободу і незалежність та варварським чином знищує все на своєму шляху, вбиває тих, хто захищає свій дім, свою землю, свою Батьківщину.
Українська система освіти і науки зазнала значних руйнувань від звірств російських військ, які розпочали повномасштабне вторгнення на територію України 24 лютого 2022 р. близько п’ятої години ранку. Агресори продовжують вбивати цивільне населення, бомбардувати наші міста, містечка, села, руйнують і знищують освітню та наукову інфраструктуру. З кожним днем руйнацій і жертв все більшає.
Велика кількість учасників освітнього процесу з різних регіонів України змушена була покинути свої домівки та отримати статус тимчасово переміщених осіб як в державі, так і за кордоном.
За інформацією Офісу Генерального прокурора в Україні, через збройну агресію росії станом на 20 серпня 2022 року постраждала більше ніж 1081 дитина, з них 363 дитини загинули та понад 718 отримали поранення. Але цифри не остаточні, оскільки триває робота правоохоронців у місцях ведення бойових дій, на окупованих та звільнених територіях. Наразі немає даних щодо кількості постраждалих учасників освітнього процесу, які перебували на окупованих територіях та активних бойових дій.
Від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України та на момент підготовки літопису понад 2477 закладів освіти було пошкоджено та зруйновано, з них 286 ‒ вщент зруйновано. Постраждала й матеріально-технічна база, адже окупанти викрадають сучасне навчальне обладнання, мультимедійні дошки, комп'ютерну техніку, спалюють українські підручники та художню літературу бібліотек. Серед закладів вищої та фахової передвищої освіти 102 пошкоджено та 31 зруйновано. На сторінці МОН https://saveschools.in.ua/ розміщено та постійно оновлюється інформація про кількість руйнувань, завданих українським закладам освіти. «Ми досі не знаємо, скільки з них втратила наша система освіти через російську агресію», ‒ відмітив міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет на Перед-саміті ООН із питань трансформації освіти.
За словами першої леді Олени Зеленської: «Війна принесла зі собою для українців, на жаль, не тільки фізичні та матеріальні втрати, а також і великі психологічні навантаження. Особливо це стосується дітей, яким, незважаючи на війну, потрібно здобувати освіту, щоб надалі розвивати державу, яку наразі боронять їхні батьки».
Щоб не допустити незворотних втрат в освіті уже з 14 березня 2022 року освітній процес у більшості регіонів відновлено з використанням технологій дистанційного навчання. Для зручності організації процесу для великої кількості дітей, зокрема евакуйованих, Міністерство освіти і науки України спільно з компанією Google Україна створили Всеукраїнський онлайнрозклад.
Війна значно загострила потребу застосування цифрових технологій, завдяки яким можливо забезпечити безперервний доступ до освіти в цей час. Проте в багатьох здобувачів освіти та педагогічних і науковопедагогічних працівників постала проблема з доступом до комп’ютерного обладнання та якісного інтернету. Тому МОН винайшло можливість і забезпечило низку регіонів ноутбуками.
«У найскладніший для країни час ми спільно з партнерами об’єднали всі сили та ресурси, щоб кожен мав доступ до освітнього процесу. Ми розуміємо, що багато дітей майже постійно перебувають в укриттях, а багато хто вимушений був евакуюватися від жорстокої агресії рф. Ми маємо продовжувати освітній процес, принаймні, у тих регіонах, де це можливо і безпекова ситуація дозволяє…», – зазначив Сергій Шкарлет.
«Українська освіта кровоточить, тяжко поранена, але жива і сильна, вона бореться», ‒ наголосив Сергій Шкарлет, виступаючи 23 травня п.р. на відкритті Світового освітнього форуму 2022 на тему «Освіта: будуймо майбутнє разом; сильніше, сміливіше, краще», який відбувся у Лондоні. Але, незважаючи ні на що, навчання в закладах освіти продовжується на всіх рівнях освіти.
У цей складний для країни час безперервність навчання та створення безпечних умов для здобуття освіти й викладання є безперечним і стратегічним пріоритетом. «Одне з найважливіших завдань для нас – забезпечення права на здобуття освіти для кожного українця, який був змушений тікати від війни», – зауважив міністр.
Незважаючи на тяжкі часи війни, освітяни Україні щиро вірять у перемогу над агресором і дивляться в майбутнє з великою надією.
«Попри бажання агресорів знищити все українське, ми розпочинаємо освітній процес, як завжди 1 вересня, але формат залежатиме від безпекової ситуації», ‒ повідомив міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет (23.08.2022).

Цей літопис «Освіта у вогні» підготовлено під час важких боїв на сході та півдні нашої країни за браком безпечних місць в Україні. Але віримо, що, незважаючи на великі втрати людських ресурсів, інфраструктури, за підтримки наших зарубіжних партнерів, героїчного протистояння Збройних сил України ми вистоїмо і війна закінчиться перемогою України.

«Війна закінчиться для українського народу тільки тоді, коли ми повернемо своє. Нам не потрібно зайвого, треба мати тільки своє. Ми хочемо повернути мир у нашу державу, на нашу землю. Коли ми повернемо все, що нам належить, ми закінчимо цю війну», – сказав Президент України Володимир Зеленський під час онлайн-спілкування зі студентами провідних університетів Франції, представниками академічних кіл і медіа.

У цьому літописі ми зібрали і розмістили власні історії очевидців, розповіді про викладачів, студентів, про функціонування закладів освіти в умовах окупації та воєнних дій. Освітяни не здаються, продовжують працювати та захищати свій фронт. Пережите залишиться з нами назавжди. Про це ми маємо розповідати, кричати на весь світ.

На нашу думку, цей матеріал є надзвичайно важливим як у воєнний, так і післявоєнний час, оскільки дає можливість зрозуміти, яку силу має кожний громадянин України у боротьбі проти ворога, відчути нашу єдність, любов до рідної землі.

Увесь світ захоплюється стійкістю України, мужністю її воїнів, національним єднанням у боротьбі за свої цінності. Звісно, життя вже ніколи не буде таким, як раніше, але ми обов'язково переможемо! Ми цінуватимемо кожну мить, усіх дорогих нам людей і зробимо все для того, аби війна не повторилася і завжди над Україною майорів небесно-пшеничний прапор Перемоги!

Літопис «Освіта у вогні» нагадуватиме майбутнім поколінням про страшні часи війни і буде попередженням, щоб подібне ніколи не повторилося. Ми вдячні усім небайдужим за участь і допомогу у створенні цього літопису.

Перемога за нами! Все буде Україна!

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page