Calendar

« March 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Книга з #26BookForum2019. Мирослав Маринович. Митрополит Андрей Шептицький і принцип «позитивної суми»

Рисунок1«Кожна цитата – це меседж для сучасного суспільства»

Митрополит Андрей Шептицький служив своєму народові як духовний провідник майже півстоліття, аж до його смерті 1944 року. Він жив у надзвичайно турбулентні часи й був найбільш далекоглядним і непохитним моральним авторитетом своєї доби. Не лише для свого народу, а й для всіх народів світу.

Митрополит Андрей Шептицький розумів, що народ має зростати не лише духовно, але й економічно. Він виробив економічну модель, де християнська мораль була головною засадою у веденні підприємництва. Важливою була ініціатива знизу, освіта, реформи, просвіта. Митрополит у кожному селі заснував хату-читальню, започаткував кооперативний рух, залучивши до нього тисячі людей. Також налагодити співпрацю з громадами, а на основі церковних братств створив асоціації і товариства. Людина і її гідність були в центрі кооперативного руху.

Книга містить ґрунтовний аналіз проповідницької спадщини Митро­полита Андрея Шептицького з точки зору її відповідності (чи невідповідності) методологічному принципу, що в нинішній час отримав назву «позитивної суми», або «win-win». Генезу цього способу думання Митрополит виводив із богослов’я, а приклади його застосування самим Митрополитом автор знаходить у посланнях Кир Андрея у сфері економічних стосунків, національних взаємин, державного будівництва, міжконфесійних та міжрелігійних відносин. Цю наукову розвідку автор доповнив своїм власним баченням того, яку роль принцип «позитивної суми» та формули Митрополита Андрея можуть відіграти в найближчому майбутньому України та світу.

2019.04.10 IMG 5856Видання розпочинається словами: «У якомусь сенсі кожен народ тремтить на долоні у Бога, шукаючи прихистку і безпеки». Так само і кожна політична нація, особливо, така молода, як українська, котру до того ж сторіччями розривають ідеологіями, насаджуваними зовні, тим самим провокуючи внутрішній розбрат, має шукати і віднаходити моральних авторитетів у своїй минувшині. Очевидно, що обставини часу, просторів та загальносвітові тенденції, в котрих доводилося провадити діяльність вітчизняним діячам, не дозволять повністю уникнути суперечностей щодо них сьогодні. Але, зрештою, в цьому також є плюс, адже тільки авторитет Бога сміємо вважати таким, що не піддається сумнівам. Відтак лише порозумівшись широким зага́лом із національними людьми-символами, зможемо без оглядки потиснути руки, по-братерськи обійняти одне одного. І коли йдеться про атлантів калібру Андрея Шептицького, маємо тримати на думці вагому примітку: вдумливе прочитання, а не сліпе вторування, спричиняє до осягнення величі їхнього духу, слова та дії.

Книга «Митрополит Андрей Шептицький і принцип ‘позитивної суми’» містить ґрунтовний аналіз інтелектуальної спадщини Митро­полита Андрея Шептицького через 4 аспекти: богословське підґрунтя, сфера економічних стосунків, національна сфера, міжрелігійна та міжконфесійна сфери. Автор книги проводить ціннісний аналіз, за допомогою якого прикладає вчення Шептицького, його зосередженість на формуванні мислення у стилі win-win до нинішньої геополітики – до ситуації в Україні, Європі, США та Росії.
«Утім, мабуть, вирішальним є те, що його моральність, його принципи, а також вагомий перелік його дій задля покращення життя мільйонів стають моральним дороговказом, що може виявитися навіть більш важливим для власної турбулентної та дезорієнтованої доби. Цей аналіз змушує нас зупинитися, подумати в інший спосіб: про те, чи мають моральність та етика значення в економіці? Чи діємо ми так, як це буде правильно?», – коментує книгу провідний бізнес-футуролог світу, член Дорадчої ради LvBS Адріан Сливоцький.

Мирослав Маринович: «Всі, хто працює на благо громади, – отримає благодать від Бога. Принципи Андрея Шептицького є актуальними у різних сферах. Економічна сфера, злам ХІХ-ХХ ст., коли головна ідея – це класова боротьба, хтось мусить виграти, хтось мусить програти. Це є формула нульової суми – хтось має втратити, щоб переміг інший. У відповідь на це католицька церква формулює прямо протилежну точку зору –  ідею співпраці: і капітал, і праця потрібні одне одному, адже від цього виникає добробут. Всі сторони мали відкритися іншим. Сучасний бізнес знає, що ти успішний бізнесмен не тоді, коли ти когось обманув, а коли співпрацюєш – і в результаті цього отримуєш великий та довгостроковий прибуток. Міжнаціональне життя – тогочасна Польща і Галичина – це нульова сума: що було добре для українців, те було погане для поляків і навпаки. А має бути співпраця всередині спільноти, любити своє – не означає ненавидіти чуже. Якщо ви співпрацюєте –  ви отримуєте додану вартість, і добробут зростає. Міжконфесійні стосунки. Для Шептицького  спочатку була властива модель, коли існує одна істинна церква, він не визнавав ідеї релігійної свободи. Але згодом прийняв існування різних конфесій».
«Я хочу подякувати особисто, і щоб ми всі спільно подякували митрополиту Андреєві, за те, що його думка й далі освітлює наш шлях. Він і далі вміє бути нашим сучасником. Як ви побачите далі, він вміє потрапити в епіцентр наших проблем зі своїми переконуваннями і пропозиціями», – наголосив Мирослав Маринович. «Українці вміють не слухати митрополита Андрея! І це вони вміють успішно робити! Він волав, кричав до нас, українців. Інколи так боляче читати його, у який відчай він інколи потрапляв від того, що люди його не чують. Він дивним чином знову потрапив у ціль, у цей непростий теперішній час. Як бачимо, його знову можна дуже легко відкинути… Отже, думаймо й аналізуймо!»
, – закликав до роздумів автор книги.
Зокрема, Мирослав Маринович пояснив основні особливості позиції митрополита Андрея щодо «позитивної суми» та «доданої вартості».
«Там, де йдеться про горизонтальні стосунки між людьми й народами, митрополит беззастережно дотримується принципу "позитивної суми", який передбачає співпрацю, а тому породжує "додану вартість". Натомість там, де йдеться про вертикальний взаємозв’язок із Богом та Його об’явленою правдою, тобто про напругу між добром і злом, правдою та облудою, любов’ю та ненавистю, Шептицький не бачить можливості порозуміння і чітко обстоює принцип "або/або"», – наголосив Мирослав Маринович.

P.S. більш детально з книгою можна ознайомитися у абонементі художньої літератури. Книга була придбана науково-технічною бібліотекою на #26BookForum2019

Матеріали /Режим доступу/:https://starylev.com.ua/news/nideyi-andreya-sheptyckogo-pro-pryncyp-pozytyvnoyi-sumy
http://www.chytomo.com/book/mytropolyt-andrej-sheptytskyj-i-pryntsyp-pozytyvnoi-sumy/ 
https://starylev.com.ua/club/article/rol-mytropolyta-andreya-v-pobudovi-suspilstva-na-zasadah-win-win 
https://dyvensvit.org/top/1020820/
http://news.ugcc.ua/news/pochuyte_vresht%D1%96_andreya_sheptitskogo__miroslav_marinovich_pro_aktualn%D1%96st_%D1%96dey_mitropolita_85984.html
https://lvbs.com.ua/events/prezentatsiya-knygy-myroslava-marynovycha-mytropolyt-andrej-sheptytskyj-i-pryntsyp-pozytyvnoyi-sumy/
https://zik.ua/news/2019/04/11/u_lvovi_predstavyly_knyzhku_mytropolyt_andrey_sheptytskyy_i_pryntsyp_1549693
Підготувала бібліотекар I категорії Федорак Н.Г.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page